Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace

Za krásami jižní Moravy se 6. B

13.6.2023 9:48 • autor:

Psalo se pondělí 29. května a třída 6. B se sešla se svými učiteli v terminálu tramvajové stanice Nemocnice Bohunice připravena vyrazit na zasloužený školní výlet. Společně jsme dojeli na hlavní vlakové nádraží, odkud jsme se vydali vlakem směrem knovomlýnským nádržím, konkrétně do obce Nové Mlýny. Naším cílem byl Camp Pálava, který se nachází u břehu řeky Dyje kousíček od dolní novomlýnské nádrže.

Hned po příjezdu a ubytování jsme se vydali na první výlet. Autobusem jsme dojeli do Dolních Věstonic. Odtud jsme už stoupali pěšky vzhůru na Pálavu, na Pavlovské vrchy, až jsme dosáhli zříceniny gotického hradu Děvičky, kde jsme si užili nádherného výhledu do okolí, odpočinuli si a občerstvili se. Poté jsme pokračovali pálavskými vrchy, malebnou přírodní krajinou Národní přírodní rezervace Děvín, bohatou na zajímavé chráněné druhy rostlin i zvířat, až k nejvyššímu bodu – vysílači Děvín. Dále jsme již sestupovali jen z kopce dolů okolo skály Strážce až do obce Pavlov. Po návratu do našeho kempu jsme se věnovali odpočinku, odvážnější pak i míčovým hrám, zejména přehazovaná se stala velmi oblíbenou disciplínou, pro kterou se šesťáci nadchli. Vše jsme završili večer společným táborákem a opékáním špekáčků.

Druhý den jsme naše putování započali hned z rána. Vypravili jsme se pěšky podél toku řeky Dyje, prošli jsme malebnou obcí Bulhary, kde nás zaujaly zejména vodní elektrárna a rybí přechod u blízkého jezu, a pokračovali jsme podél Zámecké Dyje až do Lednice. To byl cíl naší úterní výpravy. Zde jsme navštívili expozici Sochy z písku, prošli si zámecký park a nahlédli do zámeckých zahrad. Po příjezdu zpět do kempu šesťáci opět nezaháleli – zorganizovali si večerní diskotéku, hudba hrála a žáci tancovali.

Poslední den jsme se vydali na průzkum nejbližšího okolí našeho kempu. U místního památníku jsme uctili památku dětí školního výletu z roku 1936, které postihla tragická událost převržení voru na rozvodněné řece. Poté jsme se vydali k samotným novomlýnským nádržím, kde jsme si užívali sluníčka a krásných výhledů do okolí, a zdejší malé vodní elektrárně. Celý výlet jsme ukončili po obědě, kdy jsme se vypravili zpět do Brna.

Vojtěch Novotný, Josef Pohanka

 

FOTOGALERIE