Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace

Exkurze – Škoda auto

24.5.2018 21:10 • autor:

V pondělí 14. 5. se žáci 2. stupně naší školy vydali na exkurzi do Mladé Boleslavi. Po dlouhé cestě jsme dorazili do muzea Škodovky. Zde jsme viděli zajímavý film o historii značky Škoda, o jejích zakladatelích i o všech autech, která Škodovka vyráběla a vyrábí. Následně jsme od průvodkyně dostali sluchátka s přijímačem, a tak jsme celý její výklad krásně slyšeli. V muzeu jsme obdivovali historické kousky, od kol, motocyklů, starých aut, až po super moderní vize. Později nás průvodci oblékli do žlutých reflexních vest a ochranných brýlí – vypadali jsme velmi vtipně.

Tato exkurze se ale netýkala pouze aut, ale i robotiky, která se na naší škole začíná učit, což se nám potvrdilo hned poté, co nás autobus odvezl přímo do továrny. V prvním provozu se vyráběly motory do aut. Jejich výrobu jsme sledovali krok za krokem i s jeho technickými zkouškami. A právě zde jsme uviděli prvního robota, který se velmi podobal, samozřejmě ve zvětšené formě, našim ozobotům. Jednalo se o automatické zásobovací vozítko, které samo jelo s materiálem, sledovalo černou vodící čáru na zemi a ještě si k tomu hrálo.

Od výroby motorů jsme se přesunuli do lisovny, kde se na obrovských raznicích vyrábějí všechny plechové díly pro karoserie. Dále jsme pokračovali do svařovny, kde se svařovala základní kostra karoserie. A zde se opět objevili roboti. Byli mnohem vyšší než člověk a určitě jich tam pracovalo víc než lidí. Jejich sehraná práce nám připomínala ukázky ze sci-fi filmů. Nikde si nepřekáželi, nikde se nesrazili.

 

Poslední a nejzajímavější část byla montážní linka. Auta i s dělníky popojížděla na pásu, kde se ke karoserii s motorem a koly postupně přidávalo vše, co k autu patří – sedadla, světla, palubní deska, vnitřní tapety, … Bylo nám vysvětleno rozlišení pracovníků podle barvy triček i organizace práce ve skupinách. Pracovní tempo na lince bylo obdivuhodné, představa vykonané práce za 59 sekund byla pro nás nepředstavitelná. Další zajímavost byla, že z linky vyjížděli dva různé typy aut.

Exkurzi jsme zakončili společnou fotografií a nové vědomosti a zážitky budeme ještě dlouho vstřebávat.

 

Katka Kratochvilová, 9. A

 

FOTOGALERIE