Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace

Den vědců na ZŠ Kamínky

23.11.2022 14:50 • autor:

Hry na pomezí matematiky, informatiky a logiky. Přírodopisné ukázky (nejen) pod mikroskopem. Vývěva a pokusy s ní, odlety lihových raket, hrátky s povrchovým napětím, sledování chemických reakcí. Nesměl chybět zeměpis a města či státní vlajky. A kdo byl nejšikovnější, mohl získat i řidičák na ozobota!

Stejně jako Vám při čtení, i našim žákům z toho šla hlava kolem. V úterý 15. 11. se totiž konal na naší škole Den vědců. Malí vědci od 4. do 7. ročníku byli aktivně zapojeni a vše si pod dohledem pedagogů a žáků osmých a devátých tříd mohli vyzkoušet. Dopoledne tak velice rychle uteklo a nastal čas uklidit připravené experimenty. A jít domů? Ale kdeže! Co by z takového dne měli mladší žáci nebo dokonce předškoláci a jejich rodiče?

Výše uvedení se mohli aktivně zapojit večer, kdy pro ně byly nachystány dílničky po celém 2. patře školy. Filmová krev, vodní sopky, balónkové špízy, křesadlo, další chemické a fyzikální experimenty a hlavně chemikova zahrádka. Děti aktivně sbíraly razítka a následně mohly získat odměnu dle svého výběru.

Bez efektních pokusů z fyziky a z chemie by akce nebyla dokonalá. Zde je nutno podotknout, že nám velice pomohli studenti PdF MU, protože jsme fakultní školou a máme s Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity vztahy na výborné úrovni. Ukázky z přírodopisu přitáhly pozornost rovněž mnoha návštěvníků. Aby ne, když se zabývaly aktuálním tématem, kterým je J. G. Mendel. Posledním velkým stanovištěm byla matematika, informatika a robotika. Modely těles, programování robotů, 3D tisk nebo matematické hry na interaktivním panelu. Zkrátka bylo z čeho vybírat a každý si mohl najít to své. Taktéž bylo úžasné, jak nadšeně a aktivně se zapojili naši žáci a pomáhali s vysvětlováním všeho na svých stanovištích dětem. Ohlasy návštěvníků byly pozitivní a celý Den vědců se maximálně vydařil. Jsme také velice rádi za hojnou účast rodičů, žáků i předškoláků. Děkujeme!

Jan Nekvapil, Josef Pohanka

FOTOGALERIE