Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace

Čtvrťáci na exkurzi do Archeoskanzenu Modrá

21.6.2022 8:24 • autor:

Ve středu 15.6.2022 se žáci čtvrtých ročníků vydali na vlastivědno – přírodovědnou exkurzi do Archeoskanzenu Modrá a sousední Živé vody. Cílem bylo seznámit se s životem starých Slovanů a odhalit tajemství vodních živočichů řeky Moravy. V archeoskanzenu měli žáci možnost prohlédnout si jednotlivá obydlí postavená ze dřeva, hlíny, rákosu a slámy, seznámili se s vybavením obydlí Slovanů – zemnic i velkomoravských domů a přesvědčili se, v jak skromných podmínkách naši předkové žili. V pekárně děti ochutnaly placky s tvarohovou pomazánkou a seznámily se s tím, co staří Slované jedli a pili, obdivovaly šikovnost
kováře, který doslova před jejich očima vyrobil železné srdce. Prohlížely si látky, zkoušely tuniky, haleny a přehozy a obdivovaly nádherné šperky a ozdobné gombíky. V paláci je zaujaly zbraně, štíty a helmice. Ve škole na ně čekal abbé, aby je vyzkoušel z vlastivědných znalostí období Velké Moravy. Na závěr si děti ve stánku suvenýrů zakoupily na památku drobné předměty. V expozici Živá voda se žáci seznámili s běžnými i neobvyklými druhy sladkovodních ryb žijících v povodí řeky Moravy. Největší úspěch mezi čtvrťáky měl ale osmimetrový podvodní tunel. Ryby – kapři, jeseteři či vyza velká proplouvali doslova na dosah ruky.
Dle ohlasů dětí se jim exkurze líbila a odnesly si spoustu nových poznatků i zážitků.
Za 4.A a 4.B
PaedDr. Zdeňka Bučková, Mgr. Anna Široká

FOTOGALERIE