Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace

  Žáci na ZŠ Kamínky listovali

28.1.2020 10:51 • autor:

V pátek 24.1. 2020 navštívilo naši školu LiStOVáNí Lukáše Hejlíka.

Tento projekt probíhá od roku 2003 a jeho cílem je představit divákům všech generací zajímavé knihy formou tzv. scénického čtení. Jedná se o spojení literatury a divadelního představení, často oživené kostýmy, rekvizitami, vizuálními efekty nebo hudebními prvky. Každý měsíc je představena nová kniha a na premiéru přijíždí i sám autor.

LiStOVáNí má několik stálých scén v Praze, ale herci vystupují po celé České republice, v sálech, ve školách.

Pro děti 1. stupně herci listovali v knize Bertík a čmuchadlo od Petry Soukupové, která vypráví o devítiletém chlapci Bertíkovi, kterému se rozvedli rodiče. Prázdninové setkání s tajemným tvorem – mluvícím zvířetem čmuchadlem, dokáže Bertíkovi zlepšit jeho pohled na svět.

Pro děti 2. stupně  herci listovali v knize Život je k sežrání od francouzského autora Mikaëla Olliviera, která vypráví o trápení hlavního hrdiny Bena s nadváhou a láskou ke spolužačce Claire.

Herci hráli v civilním oblečení, sami si ovládali hudbu a celou dobu drželi v ruce knihu, četli z ní, a dokonce ji používali jako rekvizitu. Jednou to byla v jejich podání osobní váha, jindy třeba telefon. Lukáš Hejlík byl vypravěčem, Benovým kamarádem i tlustým strýcem, Markéta Lánská ztvárnila krásnou Claire, ale i další ženské postavy. Postavu Bena si doslova užíval Alan Novotný. 

Celé představení bylo velice vtipné, chlapci i děvčata, ale i my, učitelé, jsme se dobře bavili.  Na závěr si mohli zájemci knihu dokonce i koupit.

LiStOVáNí je skvělý způsob, jak přivést děti ke čtení, aby zjistily, že je to vlastně zábava, na kterou se vyplatí najít si čas.

                                                                                                       Jana Vejrostová

 

FOTOGALERIE