Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace

PROJEKT KROKUS NA ZŠ KAMÍNKY

25.2.2020 11:41 • autor:

Naše škola se v letošním školním roce poprvé zapojila do projektu KROKUS, který organizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze, a kterého se účastní mnoho škol na celém světě. Cílem projektu  je připomenout si osud židovských dětí, které se staly oběťmi holokaustu. Na podzim žáci pátých tříd vysadili na záhon v atriu školy cibulky žlutých krokusů, které dostali od HETI. Zjara žluté kvítky krokusů rozkvetou a stanou se připomínkou jednoho a půl milionu židovských dětí, jež zemřely během šoa – holokaustu. Žlutá barva symbolizuje Davidovu hvězdu, kterou byli Židé nuceni nosit. 

Na tuto aktivitu navázal počátkem února projektový den v rámci vlastivědného učiva o 2. světové válce a o holokaustu. Žáci si připravili referáty a prezentace o těchto událostech, seznámili se s příběhem sira Nicholase Wintona, který svou statečností zachránil 669 židovských dětí, shlédli o něm dokument a také se podívali  závěrečnou scénu z filmu Všichni moji blízcí. Začetli se do úryvků z knihy Hanin kufřík o židovské dívce Haně z Nového Města na Moravě, která se z Osvětimi nevrátila. Příběh Hany a jejího kufříku jim v rozhlasovém dokumentu vyprávěla ředitelka Centra pro výzkum holokaustu v Tokiu. 

I v dnešní době je bohužel stále třeba tyto tragické události připomínat a zvýšit tím  povědomí o nebezpečí diskriminace, předsudků a fanatismu.

 

  Mgr. A. Široká, PaedDr. Z.Bučková

FOTOGALERIE