Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace

Pojďme začít. A nepřestat.

18.4.2021 14:42 • autor:

Blíží se 22. duben – Den Země. S dětmi třídy 3. A ZŠ Kamínky jsme v pátek 19. 4. 2021 uspořádali netradiční, zajímavou dopolední výuku, která propojovala přírodovědné znalosti s informacemi zaměřenými na ochranu životního prostředí. Motivačně jsme poslouchali působivou píseň „Chválím tě, Země má“ od Z. Svěráka a J. Uhlíře. Povídali jsme si o tom, proč je tak velmi důležité ochraňovat naši planetu Zemi. Často všichni kolem sebe slýcháme: Neplýtvej tou vodou! Zhasínej za sebou! Dojez to jídlo! Můžeš dojít pěšky, máš snad nohy?! Z některých vět se však postupně staly fráze, nad kterými se již ani nezamýšlíme. Přitom už toto málo stačí k tomu, aby přírodě pomohl každý z nás. Děti se zamýšlely nad tím, jak třeba ochránit své nejbližší okolí, okolí svého bydliště, chráněnou oblast Kamenný vrch s jedinečnými konikleci velkokvětými. Vytvářely projekty a plakáty s pozvánkou na úklid a ochranu Kamenného vrchu. Při vycházce v tříčlenných týmech pozorovaly, rozpoznávaly a zapisovaly rostliny a živočichy, které při cestě spatřily a prohlížely si poslední rozkvetlé trsy konikleců. Znalosti z učiva prvouky se proplétaly celým dopolednem. Děti si uvědomovaly souvislosti a snad i pochopily, že chránit přírodu může každý z nás a každý den.

 

PaedDr. Zdeňka Bučková