Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace

Páťáci v Praze

1.6.2023 7:58 • autor:

Čtvrteční ráno 25. května začalo pro všechny páťáky nezvykle brzy. Pár minut po 6 hodině jsme totiž odjížděli vlakem do našeho hlavního města. Cesta ubíhala rychle a my jsme bez zpoždění dorazili na hlavní nádraží v Praze. Naší první zastávkou po cestě k Národnímu divadlu se stala Jindřišská věž, která je nejvyšší samostatně stojící zvonicí v Praze. Kolem Národní banky jsme prošli na náměstí Republiky k Obecnímu domu a připomněli si tam vyhlášení Československa v roce 1918. Poté jsme se vydali průchodem pod Prašnou bránou směrem k orloji na Staroměstském náměstí, kde jsme obdivovali výzdobu i apoštoly, kteří se nám v celou hodinu ukázali. Prohlédli  jsme si Týnský chrám, sochu Jana Husa a také  27 křížů na památku popravy českých pánů v roce 1621. Po krátké přestávce jsme vyrazili k Betlémské kapli, rotundě sv. Kříže a do parku Národního probuzení s Krannerovou kašnou. Další zastávka byla u Pamětní desky událostí 17. listopadu 1989 na Národní třídě a pak Národní divadlo.

     Zde nás přivítal pan průvodce, který nás usadil do honosného hlediště. Měli jsme velké štěstí, že klimatické podmínky dovolily spustit nádhernou Hynaisovu oponu. Pro nás všechny bylo velmi zvláštní sedět v krásných prostorách na červených sedačkách a poslouchat poutavý výklad o historii této budovy. Dozvěděli jsme se nejen informace o postavách vyobrazených na oponě, ale i o stavitelích a umělcích, kteří se podíleli na výstavbě či výzdobě divadla. Aby naše zážitky byly úplné, prošli jsme divadlo od místnosti se základními kameny až po terasu se slavnými Trigami i krásným výhledem na Pražský hrad a Karlův most.

     Po skončení prohlídky už nás čekal výjezd lanovkou na Petřín, kde někteří navštívili zrcadlové bludiště s plastickým obrazem boje Pražanů se Švédy na Karlově mostě nebo zdolali vrchol Petřínské rozhledny.

     Po celý den nám přálo počasí a tak jsme spokojeni a plni zážitků usedli do vlaku směr Brno. Všem se vlastivědná exkurze moc líbila a zanechala v nás krásné vzpomínky.

 Jana Holíková, Zdenka Bučková, Anna Široká

FOTOGALERIE