Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace

Páťáci na škole v přírodě v Bolešíně

13.5.2023 9:38 • autor:

Na konci dubna žáci 5. tříd ZŠ Kamínky odjeli na dlouho očekávanou školu v přírodě do krásného
prostření Českomoravské vrchoviny, která byla tematicky zaměřena na vlastivědné učivo – Sousedé České republiky.
Ústředním mottem pětidenního pobytu bylo:

„ Není nad to mít dobré sousedy“.

Děti se postupně seznamovaly s jednotlivými státy, se kterými máme společné hranice. První den cestovaly Slovenskem, protože zde máme dlouholeté kulturní a hospodářské vazby. V týmech zábavnou formou postupně poznávaly i Rakousko, Německo a Polsko z pohledu přírodních krás a zajímavostí. Seznámily se s důležitými městy, významnými osobnostmi, hudbou, jazykovými
odlišnostmi i typickými pokrmy. Nechyběla ani ochutnávka slovenských korbáčíků, polských krowek, rakouských pralinek „ mozartovy koule“ nebo voňavé německé štóly. Děti poznávaly i krásy Vysočiny a na celodenním výletě navštívily malebné městečko Olešnici, kde se dochovala jedna z mála původních dílen modrotisku na světě. Prohlédly si dílnu, kde se dodržuje původní postup ručního tisku dřevěnými formami a barvení plátna indigem. V pátek, v den odjezdu, na nás čekala přírodovědná exkurze do Centra Eden v Bystřici nad Pernštejnem. S průvodkyní děti navštívily expozici tradičních řemesel, interaktivní muzeum půdy, kde si mohly vše vyzkoušet, osahat, očichat i
ochutnat. Naše poslední kroky vedly do Horácké vesnice, nakoukli jsme do malých chaloupek tkalců, včelařů, hrnčířů a seznámili jsme se s domácím zvířectvem, které běhalo všude kolem. Plni krásných dojmů a zážitků jsme se vypravili na zpáteční cestu do Brna. Na tuto skvělou školu v přírodě budeme dlouho vzpomínat.

PaeDr. Zdeňka Bučková,  Mgr. Anna Široká

FOTOGALERIE