V rámci výuky dějepisu se v sedmém ročníku zabýváme také dějinami středověku, kam bezpochyby patří i historie Velké Moravy. Rozhodli jsme se obohatit si své znalosti nabyté ve škole prostřednictvím dějepisné exkurze a vydali jsme se na místo snad nejpovolanější. Naším cílem se stalo Moravské zemské muzeum na Zelném trhu a expozice s názvem „Velká Morava“, která čítá snad nejvíce archeologických nálezů z období našeho nejstaršího slovanského osídlení. Jedná se sice o výstavu stálou, ale doposud nepřekonanou. A podle mě by ji měl alespoň jednou za život shlédnout každý, kdo zde žije.
Celou expozicí nás provedl zkušený lektor, který nám k ní poskytl velice zajímavý a poutavý výklad. Mohli jsme shlédnout celou řadu hmotných nálezů z období starých Moravanů – od zemědělských nástrojů, předmětů každodenní potřeby, zbraní, keramiky, až po ty nejhezčí a nejvzácnější dochované šperky velkomoravských velmožů, čímž jsme si mohli rozšířit své teoretické znalosti velkomoravských dějin ze školy. Byly zde věrné a velice povedené historické modely slovanských hradisek obsahující i ty nejpodrobnější detaily. Z písemných pramenů jsme si mohli přečíst například záznamy o křesťanské misii Konstantina a Metoděje nebo o Svatoplukovu napomenutí jeho synů známé pod názvem Tři pruty.
Časovou rezervu, které se nám v rámci programu naskytlo, jsme vyplnili krátkou historickou procházkou po centru Brna. Jsme rádi, že můžeme podnikat takové exkurze, obohatit si získané znalosti a zpestřit si tak každodenní rutinu.
Mgr. et Mgr. et Mgr. Vojtěch Novotný, LL.M.,
učitel dějepisu