Lidé nyní často vzpomínají na události z listopadu 1989, Sametovou revoluci, na pád komunistického režimu v Československu, na změnu politického režimu u nás. Všude se dočítáme o tomto významném 30. výročí. Letošní 17. listopad byl ale také výročím osmdesátým. Už daleko méně lidí vzpomene na původní 17. listopad. Ten roku 1939, na uzavření českých vysokých škol nacisty, Jana Opletala a na neuvěřitelnou odvahu tehdejších studentů a obyčejných lidí, kteří na podzim 1939 proti cizím okupantům demonstrovali. Na výstrahu bylo devět z nich popraveno, přes 1200 dalších převezeno do koncentračního tábora.
Žáci 9. tříd ZŠ Kamínky připravili v rámci projektové výuky dějepisu výstavku k výročí 17. listopadu. Jejich projekty provázely chronologicky den po dni celou Sametovou revolucí a seznamovaly s důležitými osobnostmi této doby. Připomínaly ale také onen původní „Mezinárodní den studentstva“. Od počátku se počítalo s tím, že tato výstavka bude určena hlavně jejich mladším spolužákům, z prvního i druhého stupně, pro které jsou události, které se staly před třiceti lety, dávnou minulostí.
Avšak kdy jindy se zamyslet nad pojmy svoboda a demokracie než nyní, při takto dvojkulatém výročí, kdy vzpomínáme na dobu, kdy se lidé postavili proti totalitě. Úkolem našich mladších generací bude pochopit význam těchto pojmů, přistupovat k nim s kritickým myšlením, a hlavně nedopustit opakování této šedivé historie. Protože pojmy jako svoboda a demokracie mohou být i dnes v mnoha ohledech antagonistické. A nejen z tohoto důvodu považujeme za důležité tyto události z naší nedávné minulosti stále připomínat.
Mgr. et Mgr. et Mgr. Vojtěch Novotný,
učitel dějepisu