Historická exkurze do Osvětimi

21.6.2019 12:42 • autor:

Dne 14.6. uspořádali učitelé ze Základní školy Kamínky pro své žáky z 8. a 9. tříd zahraniční historickou exkurzi. Cílem bylo místo, ze kterého možná někomu může mrazit v zádech – Osvětim, tedy koncentrační tábor, který se stal symbolem lidského utrpení v dějinách 20. století.

Po dlouhé cestě autobus konečně dorazil na místo. Přijeli jsme zrovna v symbolický den 79. výročí od příjezdu prvního transportu 14. června 1940. Milá a vzdělaná paní průvodkyně, Polka hovořící slovensky, nás seznámila s tím, jak to v Osvětimi chodilo. Nacisté zde na okupovaném polském území vystavěli několik koncentračních táborů, kam posílali na nucené práce nepohodlné lidi (své politické odpůrce a lidi odlišné rasy či etnika, zejména se jednalo o Židy). A u nucených prací to bohužel neskončilo, tito lidé byli dále plánovitě po desetitisících likvidováni ve vyhlazovacích táborech. Tábory v Osvětimi se staly osudnými pro více jak 1,3 milionu lidí. Byly zde také prováděny nelidské lékařské pokusy dr. Mengeleho, které prováděl většinou na těch nejvíce bezbranných – dětech.

Žáci si z této exkurze odnesli skutečně hluboký žážitek. Každý se na chvíli pozastavil a s vážností se zamyslel nad lidskostí a nelidskostí. Možná i proto byla exkurze určena jen pro starší žáky. Historickou exkurzi budeme určitě chtít v následujících letech opakovat s dalšími ročníky, protože považujeme za velmi důležité připomínat, co vše se zde stalo, a hlavně nezapomenout. Protože, „kdo nezná svoji minulost, je nucen si ji zopakovat“.

Mgr. et Mgr. et Mgr. Vojtěch Novotný, učitel dějepisu