Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace

Historická exkurze do Olomouce – 8. A

27.6.2024 15:06 • autor:

Závěr školního roku se vždy nese v duchu školních výletů, exkurzí a dalších třídních akcí. Nejinak tomu bylo ve třídě 8. A, kde jsme se rozhodli vyrazit 25. června na historickou exkurzi do Olomouce. Olomouc je město skutečně historií protkané, a proto by byla chyba na toto naše „konkurenční hlavní město Moravy“ zapomínat.

A tak jsme se vydali vlakem na cestu. Po příjezdu jsme náš výlet započali procházkou historickým centrem města. Navštívili jsme katedrálu sv. Václava, nejvyšší katedrálu na Moravě, kde byl mimo jiné roku 1306 pochován zde zavražděný poslední Přemyslovec Václav III. nebo ve které byl prohlášen českým králem Matyáš Korvín. Zhlédli jsme také relikviář sv. Jana Sarkandera, umučeného kněze z počátku třicetileté války. Poté naše kroky mířily k Arcibiskupskému paláci, kde sídlil v roce 1848 císařský dvůr a kde se osobně vzdal trůnu císař Ferdinand V. Dobrotivý. Dále jsme navštívili kostel starověkého legionáře a mučedníka sv. Mořice a hlavně svatomořickou věž, ze které je nádherný výhled na celé město. Odtud jsme pak zamířili na Horní náměstí, kde jsme se podívali na olomouckou radnici, které dominuje krásný orloj, jehož zvonkohru jsme měli možnost si poslechnout.

Odpoledne jsme se vydali do místního interaktivního muzea Pevnosti poznání, kde jsme měli domluvený workshop Škola pod rudou hvězdou, který byl zaměřený na dějiny školství v dobách socialismu. Po workshopu jsme se vydali cestou zpátky k nádraží místní Botanickou zahradou a rozáriem, kde jsme se mohli kochat tisíci nádhernými růžemi a dalšími květinami.

O tom, že mají tyto historické exkurze, na kterých můžeme v souvislostech propojovat jednotlivá období lidských dějin, smysl, svědčí celková spokojenost všech zúčastněných žáků i učitelů.

 

Mgr. et Mgr. et Mgr. Vojtěch Novotný, LL.M.,

učitel dějepisu

FOTOGALERIE