Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace

Exkurze 9. ročníků v PVE Dalešice a JE Dukovany

11.6.2024 7:52 • autor:

V pátek 24. 5. se vydali žáci 9. A a 9. B na exkurzi do Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice a Jaderné elektrárny Dukovany. Vyjeli jsme dříve, abychom navštívili rozhlednu Babylon v obci Kramolín. Tu nechal vybudovat Jindřich Vilém Haugwitz již roku 1831, právem se tak řadí mezi jednu z nejstarších rozhleden v naší republice. Počasí nám příliš nepřálo, proto se romantické výhledy z rozhledny po vystoupání 112 převážně dubových schodů nekonaly, přesto řada žáků ocenila možnost dát si svačinu a protáhnout přesezené kosti z autobusu.

Následoval přesun do přečerpávací vodní elektrárny v nedalekých Dalešicích. Zde jsme se kochali pohledem na monumentální sypanou hráz a krásné okolí vodních nádrží Dalešice a Mohelno. V infocentru jsme viděli film o výrobě elektrické energie ve vodních elektrárnách v České republice a o možnostech získávat energii z obnovitelných zdrojů. Následovala velice zajímavá prohlídka samotné vodní elektrárny. Do provozu byly samozřejmostí slušivé bílé přilby. Žáci pak měli možnost vidět obří turbíny a generátory zblízka. Nesměla chybět prohlídka vysloužilé turbíny mimo hlavní budovu elektrárny. Kromě mnoha zajímavostí jsme se například dověděli, proč každá turbína má jinou barvu nebo že do některých potrubí by se vešel nákladní automobil Tatra.

Poslední plánovanou zastávkou byla Jaderná elektrárna Dukovany, kde jsme zavítali do místního informačního centra, které je zmodernizované a nabízí velmi dobrý přehled o jaderné energetice v České republice i o fungování samotné jaderné elektrárny. Při následující prohlídce žáci získali poznatky o štěpné reakci uranu, principu reaktoru, pochopili funkci sekundárního a chladícího okruhu. Zdůrazněna byla vysoká bezpečnostní opatření uvnitř i v okolí elektrárny. Také jsme měli možnost vyzkoušet brýle pro virtuální realitu, které nás přenesly nad reaktor, provázely nás provozem elektrárny a vynesly nás chladící věží o 125 metrů výše. Je nutno dodat, že JE Dukovany je jedno z nejstřeženějších míst v naší republice a často tu probíhají různá cvičení všech složek IZS. Aby na naší exkurzi nebyla nuda, trefili jsme den, kdy kolem poledne začala odstávka druhého ze čtyř výrobních bloků. Nejednalo se naštěstí o nic mimořádného, ale o pravidelnou záležitost, kdy se mění část paliva a provádí se údržba. Naštěstí se naší návštěvy nijak nedotkla.

Celá exkurze svůj význam určitě potvrdila. Žáci si z elektráren odnesli plno poznatků a vjemů, které jim ve škole přes veškerou snahu nabídnout nemůžeme. Už teď se všichni těšíme na další exkurze, výlety, školy v přírodě či terénní praxe.

Mgr. Josef Pohanka, Mgr. Jan Nekvapil

FOTOGALERIE