Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace

Deváťáci měří v laboratoři

19.5.2022 8:52 • autor:

Dvě písmena – pH – si z chemie ještě pamatujeme snad všichni. Že kyselina vyjde jako kyselá v rozmezí 0 – 7 a zásada neboli hydroxid jako zásaditá v rozmezí 7 – 14 je nejspíš také jasné. Ale co další látky, se kterými se v běžném životě potkáváme? Jaké má pH hořčice, rajský protlak, minerální voda nebo čaj? Jak je na tom nápoj dospělých – káva nebo třeba aviváž či prací prášek? Co návykové látky jako pivo nebo víno a nezdravé nápoje jako cola, levné ledové čaje a energetické nápoje? Přesně na tyto otázky a na mnoho dalších hledali odpovědi všichni naši deváťáci v laboratoři chemie. 

Po nezbytném proškolení o bezpečnosti práce, nasazení ochranných pracovních brýlí a plášťů či gumových rukavic, se skupinky po dvou až třech žácích vrhly do práce. Některý roztoky stačilo pouze pH papírkem změřit, jiné bylo potřeba přelít do zkumavek, a některé dokonce navážit a rozpustit dle pokynů v návodu. Práce šla žákům od ruky a než jsme se nadáli, bylo naměřeno. Co s výsledky? 

No přece společně vyhodnotit v další vyučovací hodině a říci si společně několik zásad o psaní laboratorních protokolů. Také jsme diskutovali výsledky u jednotlivých měřených látek a případné chyby, zejména proč a jak vznikly a hlavně, aby se do budoucna neopakovaly. 

Podle reakcí žáků, zejména častých dotazů o tom, kdy zase půjdeme do laboratoře, soudím, že měření mělo úspěch a deváťáci se něco nového dozvěděli a mají na co vzpomínat. A i když časem zapomenou na naměřené výsledky, vzpomínky na laboratorní pláště a vodu v jejich rukávech budou věčné.

Mgr. Jan Nekvapil

 

FOTOGALERIE