Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace

Den vědy na ZŠ Kamínky

20.11.2023 9:47 • autor:

Matematika, fyzika, chemie, robotika, přírodopis a zeměpis. Zní to děsivě? Pokud ano, pak následující článek asi nebude pro Vás ideální. Koho následující školní předměty zaujaly, vzhůru do čtení. V úterý 14. 11. totiž proběhl na Kamínkách Den vědy a podle ohlasů se povedl!

Vše začalo již v osm hodin ráno. Naši osmáci a deváťáci byli předem rozděleni na jednotlivá stanoviště dle předmětů a pro žáky 4. až 7. tříd předváděli nachystané experimenty a pomáhali dělat výrobky. Co takhle poskládat si ještě jeden mozek v přírodopisu? Nebo prozkoumat za použití gumových rukavic různé vzorky půd v zeměpise? Vývěva a práce s pod tlakem, či lihová raketa na silonu, nesměly chybět ve fyzice, domácí experimenty s octem, vodou a barvivem, nebo umělá krev naopak v chemii. Nejrůznější roboti a matematické hlavolamy krásně doplnily celou dopolední část.

O nic nepřišli ani nejmenší žáčci 1. až 3. tříd. Pro ty byl nachystán program do jejich tříd na 2 vyučovací hodiny. Podle nadšených ohlasů experimenty nejmenší žáky zaujaly. Suverénně vedla „nenewtonovská kapalina“, což není nic jiného než bramborový škrob rozmíchaný ve vodě, který ochotně proteče mezi prsty, ale v případě úderu pěstí se chová jako pevná látka. „Obrova pěst“ pro změnu nabídla „placák“ s obrem, lávová lampa krásně šuměla a pomocí sušeného droždí vyrobily paní učitelky třídní oxid uhličitý, který nafoukl balónek. Vodní sopka, suchý, a přitom namočený ubrousek, nebo odbarvování limonády, byly příjemným doplněním celé aktivity.

Ani jsme se nenadáli a nastal čas uklidit učebny a trochu si vydechnout. Kdo by si myslel, že celý projektový den tímto skončil, je na velkém omylu. Přece nemůžeme o nic připravit ani předškoláky, nebo rodiče našich žáků! V pět hodin večer vypukla odpolední část Dne vědy. Účast byla veliká a po úvodním slovu našeho pana ředitele všichni návštěvníci zamířili na připravené aktivity v podobě dílniček, či prezentace jednotlivých předmětů. Indukční elektřina, elektrické obvody, křesadlo, elektrostatika, preparáty pod mikroskopy, 3D pero, ozoboti a beeboti, balónkové špízy, filmová napodobenina krve, nebo zeměpisné aktivity. Nesměla chybět ani chemikova zahrádka a dvakrát za večer chemická show efektních, a vesměs hořlavých chemických pokusů. Ty na rozdíl od dopoledních, prosím, doma nezkoušejte! Vše mohlo zdárně proběhnout za vydatné pomoci žáků 8. a 9. ročníků, kteří s nadšením a pílí opět zajistili chod dílniček a věnovali se návštěvníkům, kteří sbírali otisky razítek na papírovou baňku a při odchodu mohli získat malou odměnu.

Úsměvy na tváři návštěvníků i unavených žáků a organizátorů dávaly tušit, že se Den vědy vydařil. Tak zase za rok?

Mgr. Jan Nekvapil,
Mgr. Josef Pohanka

FOTOGALERIE