Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace

Čtvrťáci v Anthroposu

31.3.2022 8:58 • autor:

Vlastivědné učivo o pravěku zakončili žáci 4. tříd ZŠ Kamínky exkurzí do Anthroposu. Tradice současného Pavilonu Anthropos má své kořeny v období první Československé republiky. Tehdy se díky mimořádnému úsilí předního
českého badatele prof. Karla Absolona podařilo soustředit nebývalé množství nálezů z nejranějších období lidských dějin. Při lektorované prohlídce se děti seznámily s nejstarší historií lidstva, vznikem a vývojem člověka i počátky umění a kultury. Obdivovaly mamuta v životní velikosti, prohlédly si pěstní klín, zkoumaly kosterní nálezy, sošku Věstonické Venuše, zaujala je diorama ze života paleolitických lovců a sběračů, neandrtálců i jejich fascinující schopnost přežít v tehdejších drsných podmínkách Evropy. Při výkladu děti aktivně odpovídaly na dotazy paní lektorky, zapojovaly se a svými zvídavými dotazy si upevňovaly a propojovaly znalosti ze školy s tím, co v muzeu viděly. Navštívili jsme také výstavu Óóó Indiáni. Lektorka žákům přiblížila život původních indiánských národů napříč severoamerickým kontinentem. Zábavnou formou se děti seznamovaly s každodenním životem Indiánů. Mnohé exponáty si mohly vyzkoušet. Byly označené ikonou ruky a patřil mezi ně například indiánský totem, který si mohly děti přeskupit podle svého, maketa inuitského iglú, do něhož lze vlézt, umělé hlavy indiánů, ošacení, zbraně nebo bubny. Informace doplňovaly také interaktivní obrazovky. Nad jednou z nich byl napsán citát, který nás vyzval k zamyšlení: „Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst.“ Výstavy žáky velmi zaujaly a splnily jejich očekávání.

PaedDr. Zdeňka Bučková

FOTOGALERIE