Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace

Beseda o listopadu 1989 s Martinem Mejstříkem na ZŠ Kamínky 

10.3.2020 9:52 • autor:

K 30. výročí listopadu 1989 toho již bylo v poslední době řečeno mnoho. A to i u nás na škole, kde jsme na toto významné výročí měli speciálně zaměřené hodiny dějepisu a občanské výchovy, žáci vytvářeli projekty ke školní výstavě, debatovali s učiteli, ale ke komplexní autentičnosti stále ještě malý kousek chyběl. 

 

A tak jsme na naši školu pozvali člověka, který má k tomuto tématu snad nejblíže – Martina Mejstříka. Ten nejen že byl přímým účastníkem studentských demonstrací v listopadu 1989, ale byl i organizátorem tohoto studentského hnutí, které jako první formulovalo své požadavky při pádu komunistického režimu u nás. Martin Mejstřík se později angažoval v nejvyšší politice, stal se osobností s velice vyhraněnými názory. A o to zajímavější bylo, když přijal naše pozvání a přijel na ZŠ Kamínky, kde našim žákům 8. a 9. ročníků přednesl velice zajímavou přednášku o dějinách komunistické ideologie a o listopadu 1989.

 

Nejzajímavější částí ale byla závěrečná debata, která se díky zájmu našich žáků protáhla takřka o hodinu. Jsem na naše žáky pyšný, že se dokáží ptát, zajímat se a diskutovat o problémech, že nepřebírají automaticky vše, co jim je řečeno. Protože, a na tom jsme se s Martinem Mejstříkem zcela shodli, nejdůležitější je u žáků rozvíjet jejich kritické myšlení – to je tím, co budou v životě potřebovat. 

 

Mgr. et Mgr. et Mgr. Vojtěch Novotný, 

učitel dějepisu