Jak jste si někteří možná již všimli, letos si připomínáme jedno významné kulaté výročí. Je to 80. výročí konce nestrašlivějšího konfliktu všech dob – druhé světové války, která skončila roku 1945. Toto výročí je důležité připomínat ne proto, že je kulaté. Ale protože konec druhé světové války byl skutečným milníkem dějin. Znamenal pro mnoho lidí konec ohromného utrpení, u nás i v zahraničí, ať už se jednalo o samotné vojáky, trpící civilisty, pronásledované národnostní, etnické či hendikepované menšiny nebo oponenty politické. Druhá světová válka se dotkla skutečně celého světa. Přes 23 milionů padlých vojáků, přes 37 milionů civilních obětí, miliony zemřelých v koncentračních táborech, nespočetně raněných, perzekvovaných a trpících všemi možnými důsledky tohoto světového konfliktu. To jsou čísla, která mluví za vše.
Obzvláště důležité je připomínat si tyto historické události a fakta v době, kdy dochází k jejich relativizaci a snahám o jejich reinterpretaci. Proto jsme nejen s tímto výročím spojili na Kamínkách hned několik dějepisných akcí:
Výstava o Petru Křivkovi
Naše škola má tu čest, že je na ní umístěna pamětní deska rotmistra Petra Křivky – hrdiny odboje 1. i 2. světové války, legionáře, člena osobní ochranky presidenta Beneše a oběti komunistického režimu. Petr Křivka po nějaký čas žil v Novém Lískovci a je zde po něm také pojmenována místní hlavní ulice. Letos naše škola hostí jedinečnou výstavu o této významné osobnosti s názvem Musím jít odvážně vpřed podle stejnojmenné knihy Miroslava Kasáčka a Luďka Navary. Zhlédnout ji může nejen veřejnost, ale také s ní v rámci vyučování pracují naši žáci.
Kinopříběhy Mezi barikádami
Vítězný květen se na naší škole také nese ve spolupráci s organizací Post Bellum, se kterou jsme uspořádali pro naše žáky takzvané „kinopříběhy“ přímo k výročí konce války. Program nese název Mezi barikádami a kromě promítání vzpomínek pamětníků války, naše žáky čekaly přednášky externích lektorů a diskuse.
Dějepisný program Tichá hrdinství
Pro žáky 9. ročníku jsme také připravili exkurzi do Institutu Paměti národa, kde si naši žáci mohli prohlédnout interaktivní výstavu pamětnických vzpomínek s názvem Tichá hrdinství. Dle slov žáků: „Byla to nejlepší výstava, na které jsme byli…“. Tablety, sluchátka, digitální interaktivní panely, desítky projektorů, kouřové efekty a zejména stovky historických materiálů a nahrávek – to vše naši studijní atmosféru velmi podněcovalo. Zúčastnili jsme se také přidruženého workshopu, kde jsme se seznámili a obdobím po válce – nastupujícím komunistickým režimem.
Minivýstava Osvobození Brna
Jako připomínku konce 2. světové války v našem městě jsme s vybranými žáky připravili minivýstavu k tématu Osvobození Brna. Publikovány jsou zde zejména dobové snímky z míst, kterými dodnes procházíme.
Velkou chloubou při těchto akcích mi byla slova většiny přednášejících, lektorů a pořadatelů akcí – naši žáci mají velmi dobré znalosti z historie, jsou přemýšliví a nebojí se diskutovat.
Mgr. et Mgr. et Mgr. Vojtěch Novotný, LL.M.,
učitel dějepisu