Výstava hlavolamů v letohrádku Mitrovských

4.12.2019 22:51 • autor: • kategorie:

V pátek, dne 8.listopadu 2019, se vypravil výběr dětí ze 2. a 1. oddělení ŠD na výstavu hlavolamů, která se konala v letohrádku Mitrovských. Výstavy se zúčastnily děti, které projevily o výstavu zájem. Bylo zde vystaveno přes 120 exponátů, některé jsme si mohli i vyzkoušet. Ukázky byly vyrobeny z plastu, dřeva a kovu.

Na výstavě jsme strávili celou hodinu. Viděli jsme tu hlavolamy, které náleží mezi nejstarší hlavolamy světa, např. Ramsesova hvězda, Durerův čtverec.

Byly zde vystaveny i první křížovky s původním zněním. Také jsme si prohlédli klasické hlavolamy, jako Rubikovu kostku, Twist nebo Babylonskou věž.

Nepřehlédnutelným se stal hlavolam Big Pelikan, největší a nejtěžší současný evropský hlavolam, pojmenovaný po svém tvůrci Josefu Pelikánovi. Hlavolam váží 90 kilogramů, má tvar dvou jehlanů umístěných na sobě a tvoří jej stovky kostiček. Složení trvá zkušeným skladačům tři dny, pokud znají správný postup. A ten je prý přísně utajován.

Co nás nejvíce zaujalo? Ježek v kleci. Připomněli jsme si slavný román od Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu, pojednávající o dobrodružství Rychlých šípů ve Stínadlech a hledání ježka v kleci.

Ježek v kleci se na výstavě vyskytl v kovovém i dřevěném provedení. Zaujal nás exponát Ježka v kleci, který byl vysoký asi 1 metr. Zde jsme museli vynaložit i trochu síly, abychom ježka z klece dostali a pak zase vložili zpět do klece. Ježek v kleci byl pro nás asi nejjednodušší k rozluštění.

U stolů se nacházela spousta dalších menších hlavolamů, které jsme se snažili rozluštit. Mnohým se to i podařilo.

Zkusili jsme zde i stavět vysoké věže z dřevěných kostek. Vznikla z této aktivity nevyhlášená soutěž „Kdo výš!“. Věže, které se nám nezřítily, máme zachycené na fotografiích.

Výstava se nám líbila, vyzkoušeli jsme si svou zručnost a především svou trpělivost.

Palečková Zdena