Velikonoční dílny

28.3.2018 21:18 • autor:

Velikonoce jsou jedním z nejradostnějších svátků v roce. Jsou především svátkem spojeným s příchodem jara, znovuzrození a probuzení přírody.

Zdobení a barvení vajec je jedna z nejrozšířenějších velikonočních tradic. Vejce je symbolem jara, života, úrodnosti, plodnosti, vzkříšení a bezpečí. Pomlázka z čerstvého vrbového proutí má za úkol omladit a zkrášlit ženy a dívky. Tyto a další starobylé tradice a zvyky si žáci 1. stupně připomněli ve středu 28. 3. při dopoledních velikonočních dílnách. Malovali kraslice, vyráběli papírové dekorace, pekli tradiční velikonoční dobrůtky – perníčky, beránka, jidáše, z vrbového proutí ti zručnější pletli pružné pomlázky a dekorativní přírodní věnečky zdobené pentlemi, vajíčky a kuřátky či zajíčky. Všem dětem se výrobky velmi vydařily a budou zkrášlovat jejich pokojíčky po celou dobu svátků jara.

PaedDr. Zdeňka Bučková