Školní výlet v malebné Vysočině

Pro strávení letošního školního výletu nás tentokrát zlákala moravská Vysočina a její překrásná malebná příroda. Rozhodnutí ve výběru prostředí i termínu konání výletu se ukázalo velmi správné, neboť vskutku letní teploty, které nás při pobytu se Skleném u Fryšavy provázely, byly přímo ukázkové a připomínaly blížící se prázdniny.                                             Hned v úvodu jsme ve večerních hodinách zažili typicky letní bouřku, při níž blesky doprovázené obrovským hromobitím křižovaly oblohou nad našimi chatkami. Spánek na školním výletě na sebe nenechal naštěstí dlouho čekat. Ráno nás už probudila blankytná modř oblohy prosluněná zářivým sluníčkem                     a provoněná nádherně osvěžujícím vzduchem. Vypravili jsme se na celodenní pěší túru, kdy jsme nejen poznávali nová a neznámá místa poblíž blízkého okolí Žďáru nad Sázavou, ale mohli jsme po celou dobu obdivovat také krásy přírody CHKO Žďárské vrchy. Cestou jsme ochutnávali čistou vodu ze studánky Barborka a Vitulka a posadili se u studánek v lese do přírodního amfiteátru. Studánka Vitulka byla pojmenována po Vítězslavě Kaprálové, první české dirigentce, jejíž otec pocházející z Brna byl český hudební skladatel. Nabízely se nám překrásné výhledy v okolí turistického centra Tří Studní, které se mohou pochlubit kromě jiného „nejmenším náměstím na světě“ nazvaným náměstí Evropské Unie. Procházeli jsme ve kolem romantického rybníka Sýkovec s písčitým dnem, nejvýše položeného rybníka na Žďárských vrších. Přímo na březích Sýkovce napsal Miloslav Bureš verše „ Otvírání studánek“, které později zhudebnil skladatel Bohuslav Martinů.  Při našem putování po okolní krajině jsme potkávali zajímavé bytosti a tvory z betonu žďárského umělce Michala Olšiaka. Většina těchto soch byla ztvárněna v nadživotní velikosti, jako např. asi tři metry vysoký Hejkal Pepino .                                                                                                                                 Zajímavá byla i malá vesnička Sklené, kde jsme byli ubytováni. S největší pravděpodobností se podle názvu jednalo o vesnici sklářů. V okolí se těžila železná ruda pro vysokou pec v nedaleké Polničce. Ve Skleném se dochovaly lidové stavby, především typické roubené chalupy. Další zajímavostí je již více než 150 let starý „Kaštan Járy Cimrmana“, který byl loni nominován do finále celostátní ankety Strom roku. Navíc jsme pod jeho korunou našli chvíli pro příjemné posezení a spoustu zábavy na přilehlém hřišti. Po třech dnech společného pobytu našeho třídního kolektivu na Vysočině jsme se vraceli domů trošku fyzicky unavení, ale v dušičkách velmi spokojení. Pobyt v přírodě nám umožnil odreagovat se od každodenních starostí a povinností a načerpat potřebnou energii pro ukončení šestého ročníku. Už nyní začínáme přemýšlet, kde bychom mohli společně strávit školní výlet v nadcházejícím školním roce. Žáci a žákyně 6. třídy s třídní učitelkou Mgr. H. Hanouskovou FOTOGALERIE

Žádné komentáře.

Vyhledávání

Do konce prázdnin zbývá: