Exkurze v Dukovanech a Dalešicích

  V pátek 24. 2. se vydali žáci 9. A, 9. B a část 8. třídy na exkurzi do Jaderné elektrárny Dukovany a Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Čekaly nás 2 hodiny prohlídky informačního centra v JE Dukovany a 2 hodiny ve vodní elektrárně. Informační centrum v jaderné elektrárně je zrenovované a nabízí velmi dobrý přehled o jaderné energetice v České republice i o fungování samotné jaderné elektrárny. Při sledování filmu Blackout jsme si uvědomili, že při dlouhodobém výpadku energie mohou nastat velké problémy. Při následující prohlídce žáci získali poznatky o štěpné reakci uranu, principu reaktoru, pochopili funkci sekundárního a chladícího okruhu. Zdůrazněna byla vysoká bezpečnostní opatření uvnitř i v okolí elektrárny. Následoval přesun do Přečerpávací vodní elektrárny v nedalekých Dalešicích. Zde jsme se kochali pohledem na monumentální sypanou hráz a krásné okolí přehrad Dalešice a Mohelno. V infocentru jsme viděli film o vodních elektrárnách v České republice. Následovala velice zajímavá prohlídka samotné vodní elektrárny. Samozřejmostí do provozu byly slušivé bílé přilby. Žáci pak měli možnost vidět obří turbíny a generátory z blízka. Celá exkurze svůj význam určitě potvrdila. Žáci si z elektráren odnesli plno poznatků a vjemů, které jim ve škole přes veškerou snahu nabídnout nemůžeme. Už teď se všichni těšíme na další exkurze, výlety, školy v přírodě či terénní praxe. Mgr. Josef Pohanka, Mgr. Jaroslava Frišhansová FOTOGALERIE

Žádné komentáře.

Vyhledávání

Do konce prázdnin zbývá: