Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace
7.1.2020 8:05 • autor:

Dne 18. a 19. prosince 2019 se na naší škole uskutečnil 2. ročník turnaje ve stolním tenise. Klání bylo otevřeno dívkám a chlapcům 1. a 2. stupně. Poháry, medaile a sladké odměny byly připraveny a tak nic nebránilo tomu začít na dvou stolech odvíjet nit zápasů ze kterých vyplynuli čtyři finalisté, kteří si rozdělili cenné kovy a také nepopulární bramborovou medaili. Na druhém stupni si zasloužené zlato odnesl Petr Kovařík, Stříbro David Krejčí a bronz Ondřej Čupera. Na prvním stupni to byl zlatý Dominik Uścinśki, stříbrný Pavel Flajšar a bronzový Filip Gregor.
Turnaj a předvedená kvalitní hra byly úspěšným vyústěním celoročního tréninku v průběhu přestávek na chodbách naší školy. Už nyní se těšíme na 3. ročník tohoto úspěšného projektu.

Mgr. Štěpán Vystrčil

20.12.2019 13:07 • autor:

Vánoce, Vánoce přicházejí a školou se ozývá besídka, besídka, besídka.  

Kdybyste mohli procházet naší školou dva týdny před Vánocemi, rozhodně by vás musela přepadnout vánoční nálada.  Vestibul vás přivítá stromečkem, zimními obrázky, baletkami se sukýnkou ze sněhové vločky. Z jedné třídy zní koledy, z jiné pohádka, tajuplně se tváří kluci a holky z devítky, trénuje se  a trénuje. Každá třída se chce ukázat na vánoční besídce s tím nejlepším, co zvládne.

  1. prosince nervozita vrcholí, generální zkoušení proběhlo dopoledne, a pak již děti čekají na odpolední hosty.

Když maminky, tatínci, babičky, dědové a sourozenci zaplní tělocvičnu, už je všechno naostro.

Lucka s Jakubem v roli moderátorů hosty i účinkující přivítají  a začínáme.

V sále se rozhostila  překvapivá tma. 4.A si připravila kouzelné přivítání. Vánoční příběh vyskládaný šikovnými packami v bílých rukavičkách nenechal nikoho bez emocí. 

Za každým vystoupením jsou vidět hodiny práce pedagogů i dětí. Ti nejmenší zpívají a tančí, hrají pohádku  O dvanácti měsíčkách. Ti starší už si troufli třeba i na pohádku v angličtině. Devítka všechny pobaví svým zamyšlením nad tím, jak se asi slaví Vánoce u jejich učitelů. A učitelé jim s tím pomohou. Tělocvična zní smíchem a kytarovým sólem pana učitele Vystrčila. 

Vánoce nejsou jen o koledách, cukroví a pohádkách, ale také o dobrých skutcích. Jsme všichni moc rádi, že se podařila dobrá věc a během dvou týdnů se naplnila vánoční sbírka pro naši vozíčkářku Karolínku. Na besídku naší školy přijali pozvání zástupci nadačního fondu Dětský smích a předali Karolínce nový počítač, který jí pomůže v dalším studiu a domácí přípravě. 

A znovu školou zní zpívání, flétna a klávesy. Školní sbor zazpívá poslední vánoční písničku a jsme zase o krok blíž ke Štědrému dni, na který se tolik těšíme.

Děkujeme učitelům a dětem za krásná vystoupení, rodičům a hostům za účast a obrovské potlesky pro naše účinkující a přejeme všem krásné a klidné Vánoce.

FOTOGALERIE

12.12.2019 22:36 • autor:

Prosinec má být ve znamení předvánoční pohody. A tuto pohodu jsme si chtěli užít i na Základní škole Kamínky. Jako každý rok zde proběhl již tradiční Vánoční jarmark. Žáci ze všech tříd vyráběli se svými učiteli rozmanité vánoční dekorace, ozdoby na stromeček a výrobky nejrůznějšího druhu, které si mohli naši návštěvníci zakoupit. Tato akce bývá pěknou příležitostí k setkání žáků, jejich rodičů, učitelů, absolventů i široké veřejnosti. 

A nejen to. Celý večer se nesl i v duchu dvou překvapení, které jsme pro návštěvníky připravili. Prvním bylo nádherné vánoční osvětlení školního atria, které bude žákům naší školy zpříjemňovat předvánoční čas. Druhým překvapením byla návštěva Ježíška, se kterým se mohli návštěvníci vyfotit a třeba si odnést domů na památku pěknou rodinnou fotku. Atmosféra byla skutečně ve znamení přátelské pohody. 

 

Mgr. et Mgr. et Mgr. Vojtěch Novotný, 

učitel

FOTOGALERIE

12.12.2019 22:31 • autor:

Druhé prosincové pondělí jsme zavítali na exkurzi do rakouské metropole. Nejznámější památky nám vtipným a poučným komentářem zprostředkoval pan průvodce Duda. Výběr žáků druhého stupně se nejprve vydal na zámek Schönbrunn. Po prohlídce okolního parku jsme před tímto barokním zámkem navštívili i vánoční trhy, kde jsme nasáli vánoční atmosféru. Poté jsme se přesunuli autobusem na náměstí Marie Terezie a vydali se přes Hofbug a nejznámější ulici Graben až na Stephansplatz. Zde jsme si prohlédli katedrálu sv. Štěpána- nepřehlédnutelný gotický symbol Vídně. Zájemci si v blízkém okolí mohli nakoupit typické rakouské sladkosti- sušenky Manner a čokoládovo-marcipánové Mozartkugeln. Po prohlídce přilehlých trhů jsme prošli kolem Albertina a poté navštívili Přírodovědné muzeum. Na závěr našeho výletu jsme neopomněli trhy před rakouskou radnicí, které byly ve tmě opravdu okouzlující. Všechny děti si návštěvu u sousedů užily a zodpovědnými nákupy si zkrátily čekání na Ježíška.

Mgr. Michaela Dvořáková

 

FOTOGALERIE

9.12.2019 20:35 • autor:

Opět jsou tu Vánoce a každodenní shon spojený s pečením cukroví, obstaráváním dárků pro naše nejbližší a plno dalších starostí, aby právě ty letošní svátky byly co nejlepší, nejklidnější a ničím nerušené. I v takto uspěchané době  je důležité se na chvíli zastavit a věnovat čas hlavně našim dětem a společně si udělat radost vyráběním vánočních předmětů a drobných dárků.                        

   Proto jsme 7. 12.  na sobotní dopoledne připravili ,,Vánoční dílničky“. Děti si se svými rodiči a  prarodiči vyrobily spoustu vánočních dárků, nechyběly vločky, svícny, sněžítka, stromečky, sněhuláčci, nazdobené šišky a plno dalších zajímavých nápadů. Dopoledne uteklo jako voda a všichni odcházeli domů s úsměvem na tváři a s  radostí ze svých vlastnoručně vyrobených dárků. Vánoční atmosféru podtrhly také vánoční koledy a vůně vánočního cukroví.

 

   Všem děkujeme za hojnou účast a přejeme klidné a pohodové Vánoce.

Mgr. Jana Chytilová

FOTOGALERIE

9.12.2019 7:02 • autor:

     I letos k nám jako každoročně zavítal Mikuláš s čerty, čerticemi a andílky. Deváťáci uspořádali pro žáky 1. stupně zábavné dopoledne plné her, soutěží a nejrůznějších aktivit, které probíhaly v čertovském duchu. Mladší žáci a žákyně plnili na stanovištích pestré čertovské úkoly. Za splnění čertovin získávali body s cílem získání mikulášské nadílky. V rámci plnění úkolů děti závodily s čerty ve skoku v pytli, házely do čertovského kotle, luštily mikulášskou křížovku, učily se jako andílci létat, zúčastnily se andělského malování, odhalovaly tajemství v punčoše, uspořádaly mikulášský slalom nebo probíhaly čertovskou dráhou odvahy. 

     Po ukončení her a splnění aktivit byly děti obdarovány Mikulášem nachystanou sladkou nadílkou. S Mikulášem a ostatními jsme se rozloučili a popřáli si krásné a pohodové prožití adventního období a kouzelné prožití Vánoc.

Deváťáci ZŠ Kamínky s třídní učitelkou Mgr. Helenou Hanouskovou

FOTOGALERIE

5.12.2019 16:19 • autor:
  1. ročník tradiční češtinářské soutěže se uskutečnil v pondělí 25. 11. 2019. Tato akce je každoročně určena pro zájemce z řad žáků osmých a devátých tříd. Letos se školního kola účastnilo celkem 68 dětí, z toho 21 žáků z 8. A, 18 žáků z 8. B a 29 žáků z 9. A. Všichni žáci a žákyně se pokusili splnit úkoly z gramatické a slohové části tak, jak nejlépe dovedli. Rozhodně si všichni přihlášení zaslouží pochvalu za snahu a úsilí. 

     V gramatické části mohli získat max. 30 bodů, ve slohové části max. 20 bodů. Zvláště slohová část dala letos soutěžícím hodně práce, téma totiž znělo „Tomu říkám překvapení“. 

     Do letošního okresního kola, které se uskuteční 21. 1. 2020 ve Středisku volného času v Lužánkách, postoupily dvě žákyně z 9. A se shodným počtem bodů, Aneta Horáková a Veronika Plevová. Gratulujeme nejen zmíněným vítězkám, ale i ostatním úspěšným řešitelům školního kola.

Mgr. Helena Hanousková, Mgr, Jana Vejrostová

Podrobnější přehledy výsledků se nacházejí v přiložené tabulce.

 

VÝSLEDKY ŠKOLNÍHO KOLA 2019

5.12.2019 16:13 • autor:

     Dne 26. 11. 2019 žáci 9. třídy navštívili přednášku od mediálně známého sexuologa a gynekologa                                          MUDr. Radima Uzla, CSc. Žáci se zde dozvěděli spoustu nových a zajímavých věcí, např.: sexuální výchova jako přirozená součást života, druhy ochrany před početím, pohlavní aktivita a její nebezpečí, pohlavně přenosné nemoci, plánování rodičovství, vztah k sexuálním menšinám včetně homosexuálů, prevence sexuální kriminality a násilí, zneužívání nezletilých aj. Žákům se přednáška moc líbila a rádi by navštívili i další na podobné téma.

     Odpoledne byli žáci na exkurzi na SPŠ Sokolská, aby si rozšířili obzory ve výběru středních škol. Dozvěděli se spoustu zajímavostí o strojírenském oboru. Žáci si mohli vyzkoušet  HTC Vive (virtuální realitu) nebo základy automatizace a také mohli zjistit něco nového o škole samotné. 

     Deváťáci si den užili a těší se na podobně pořádané akce. Vždyť jejich pobyt na ZŠ se nezadržitelně blíží ke konci!

Lucie Fibichová, Aneta Horáková, žákyně 9. A

FOTOGALERIE

5.12.2019 14:13 • autor:

Koncem letošních deštivých listopadových dní jsme v tělocvičně naší školy opět přivítali hudební skupinu MARBO. Členové skupiny měli pro nás připravené dva hudební koncerty.  

     Pro menší děti I. stupně to byl program „Zpívat nás baví“, při kterém si naši žáci i žákyně s chutí zazpívali a rytmicky řad u písniček doprovodili. Děti se tedy staly aktivními účastníky koncertu, ve kterém za pomoci písní plnily nejrůznější úkoly. 

     Pro žáky II. stupně byl představen program „Fenomén muzikál“. Starší žáci II. stupně se díky náplni koncertu seznámili s historií vzniku více než 90. leté existence muzikálů. Zaposlouchali se a zazpívali si nejznámější muzikálové hity od nás i ze světa. 

     Ano, zpívat nás opravdu baví, protože zpěv je přirozenou schopností každého člověka a přináší nám opravdu radost a potěšení. Tyto výchovné koncerty probíhající v příjemné atmosféře byly zakončeny srdečným potleskem našich žáků, kteří se do dalšího průběhu vyučování vraceli s úsměvem ve tváři, někteří s pobroukáváním předvedených písní. Vystoupení skupiny MARBO nás velmi příjemně překvapilo a skvěle obohatilo naši každodenní výuku.

Mgr. Helena Hanousková                         

 

5.12.2019 14:10 • autor:

     Ve čtvrtek 21. 11. 2019 žáci 8. tříd ZŠ Kamínky navštívili SŠ chemickou, Brno. Cílem akce bylo podpořit zájem budoucích absolventů naší školy o odbornou školu a návštěvou laboratoří na SŠ chemické rozvíjet přírodovědné vzdělávání.

Pod vedením pedagogů a s pomocí studentů školy měli možnost prožít jeden den ve střední škole, seznámit se s prostředím, studenty a zvážit nároky studia a své předpoklady pro další studium.

Žákům byly prezentovány vzdělávací aktivity na škole, obory studia a dozvěděli se mnohé i o mimoškolní činnosti studentů a přijímacím řízení na školu.

Žáci byli rozděleni do dvou skupin. Byly jim ukázány zajímavé efektivní pokusy z chemie, fyziky a mikroskopické preparáty z biologie. Měli možnost prohlédnout si a vyzkoušet modely motivačního centra. Při skupinové práci žáci vypracovali pracovní listy k jednotlivým modelům a zjištěné poznatky prezentovali svým spolužákům.

Akce se velmi vydařila, líbilo se nám pracovní klima školy a zejména jsme ocenili, že se nám pracovníci školy naplno věnovali a ukázali nám co nejvíce z praktické výuky.

 

Mgr. Jaroslava Frišhansová – vyučující Che, Př

 

Mgr. Josef Pohanka – vyučující Fy

 

FOTOGALERIE