Základní škola Kamínky Základní škola Kamínky
Základní škola, Brno, Kamínky 5, příspěvková organizace
14.1.2019 8:14 • autor:

V měsíci prosinci loňského roku byla dokončena poslední, tedy III. etapa, která se týkala šaten a především sprch u tělocvičen. Tuto modernizaci uvítají především nájemci tělocvičen a přilehlých sportovišť školy. Naše škola má nyní kompletně revitalizovány všechny prostory sociálních zařízení, čímž se ukončil téměř dvouletý proces prací v uvedené oblasti.

Věřím, že zmodernizované prostory přispějí ke komfortnějšímu užívaní školní budovy.

Velké poděkování patří zřizovateli a všem zúčastněným subjektům.

Mgr. Petr Novák, Ph.D.

ředitel školy

9.1.2019 13:47 • autor:

O adventu ve čtvrtek 20. prosince zazpívaly děti z pěveckého kroužku „Zpěváček“ ze ZŠ Kamínky pásmo svých vánočních písniček na krásně vánočně vyzdobeném Staroměstském náměstí v Praze. Pod vedením paní učitelky Horáčkové děti sklidily zasloužený aplaus. A dokonce se ozvalo: „Kamínky umí“! Ano, „Zpěváček“ určitě umí! A stejně úžasné bylo, když děti, spokojené, jak se jim vystoupení vydařilo, začaly samy od sebe na zpáteční cestě na autobus „v pochodovém útvaru“ přes Václavské náměstí spontánně zpívat svoje vánoční písničky. To s úsměvem „zíralo“ s místními i nemálo cizinců. Tak dětem ze „Zpěváčka“ popřejme, ať jim „to zpívá“ náramně i nadále a ať ještě hodně dlouho rozdávají dobrou náladu.

FOTOGALERIE

 

 

 

 

 

 

 

9.1.2019 13:41 • autor:

V loňském roce k nám na základní školu Kamínky 5 byly nainstalovány 4 interaktivní tabule. Nastal tedy čas napsat, jak se s nimi postupně seznamujeme a jak na nich pracujeme.

V listopadu všichni učitelé absolvovali školení, aby tabule uměli ovládat  a mohli tak pro žáky vytvářet atraktivnější hodiny. Práce s interaktivní tabulí je velmi intuitivní a pro žáky znamená příjemné zpestření hodin. Mazání tabule se najednou stalo zábavou a opakování látky už není nuda. Ve cvičeních píšeme, mažeme, přesouváme a stále vymýšlíme nové materiály, jak tabule co nejefektivněji využít. Látka se pro žáky stává více názornější a mohou se do hodin více zapojit. Studenti mají tedy zase o další možnost navíc, jak pochopit učivo a také se seznámit s nejnovějšími technologiemi.

Mgr. Michaela Dvořáková

 

9.1.2019 11:59 • autor:

Letos proběhl lyžařský výcvikový kurz od 2.1. do 7.1.2019. Po dobrodružné, sněhem zasypané cestě nás autobus vysadil u hotelu Čarták. Ihned po ubytování a obědě jsme šli na výlet, abychom se seznámili s okolím a nasáli horský vzduch Beskyd.

První lyžařský den nevyšel dle našich představ. Z důvodu nesjízdnosti komunikace k nám nemohl přijet skibus. Proto musel proběhnout alternativní program. Byla vyhlášena soutěž o nejhezčí stavbu ze sněhu a poté šli lyžaři na horskou túru. Snowboarďáci v okolí hotelu trénovali základy jízdy na SNB.

Další dny se  k nám naštěstí již silničáři prohrabali a mohli jsme konečně odjet do lyžařského střediska Kyčerka. Tam probíhal lyžařský a snowboardový výcvik. Začátečníci si osvojovali základy lyžování nebo snowboardingu, pokročilí sjezdaři si zdokonalovali své dovednosti. Poslední den na svahu se konal závod ve slalomu. Podmínky byly sice arktické, ale nikdo z nás  si nestěžoval. Hlavní je, že bylo na čem jezdit, nikdo se nezranil a hlavně byla zábava s kamarády v družstvu.

V odpoledním programu žáci absolvovali přednášky o zásadách a chování na sjezdovce a vleku, nebezpečí hor, první pomoci, snowboardingu, lyžařské výstroje a výzbroje. Žáci byli při výcviku průběžně natáčeni na kameru. Ve večerním programu probíhal rozbor jízd a následná sebereflexe.

V pondělí nastal bohužel den, na který se nikdo z nás netěšil. Den odjezdu. Slabou náplastí snad může být jedině to, že budeme mít dlouho na co vzpomínat. Jak to na kurzu vypadalo, můžete posoudit sami, když se podíváte do naší fotogalerie.

FOTOGALERIE

Mgr. Tomáš Palupa, Mgr. Irena Drábková, Mgr. Štěpán Vystrčil

3.1.2019 7:20 • autor:

Období adventu si žáci sedmých tříd a třídy osmé naší školy zpestřili i návštěvou světové výstavy Titanic v prostorách Pavilonu C Výstaviště Brno. Expozice nám představila mnoho informací o legendárním plavidle, které v roce 1912 kleslo na dno Atlantiku. 

Při vstupu na výstavu každý z nás obdržel tzv. „boarding pass“ – palubní lístek reálného cestujícího, přítomného na Titaniku v době jeho katastrofy. Tak jsme získali možnost prožít celou prohlídku výstavy jako jeden z tehdejších účastníků na palubě tohoto legendárního plavidla a seznámit se s jejich osudem bohužel končícím známou katastrofou. V deseti výstavních galeriích na nás čekaly repliky kajut rozdělených podle vybavení do několika tříd. Navštívili jsme rovněž i luxusní kavárnu první třídy, strojovnu s vodotěsnými dveřmi, prohlédli si model vraku této světoznámé parou poháněné lodi, které se stal osudným náraz do obrovského ledovce. O jeho chladu se mohl každý z nás dotekem kusu vystavené ledové kry osobně přesvědčit.  

Všechny prostory výstavy byly opatřeny speciálním zvukovým doprovodem. Zvukový průvodce navíc dokonale navodil atmosféru v jednotlivých částech lodi od elegantního valčíku v 1. třídě, až po hluk strojoven v kotelně.

Výstava Titanic kromě jiného zajímavě zobrazuje historické souvislosti, společenskou, kulturní a politickou situaci na počátku 20. století.  Seznamuje své návštěvníky s historií mořeplavby, velkými zámořskými objevy, technickými vynálezy, uměleckými směry, ale i politickou situací, která vedla k vypuknutí I. světové války. Jsou zde prezentovány také významné české objevy a vynálezy, móda, umění a sportovní úspěchy tehdejších Čechů.

Žáci mohli také v průběhu výstavy vyplňovat pracovní listy, které obsahovaly shrnutí celé výstavy, časovou osu a vědomostní kvíz.

Tyto osobní prožitky nás určitě obohatily a rozšířily naše vědomosti o spoustu dalších zajímavostí.

Mgr. Helena Hanousková

25.12.2018 21:06 • autor:

    

Poslední hodina matematiky v 6.B, 7.A a 7.B proběhla letos trošku netradičně. Rozhodla jsem se pro žáky připravit příklady tak, aby si každý zasloužil za počítání odměnu ve formě vánočního perníčku s výsledkem svého zadaného příkladu. Zopakovali jsme tak
doposud probranou látku a zpříjemnili si tak čekání na nadcházející Vánoce. Děkuji všem, kteří dotvořili krásnou atmosféru a přidali do svého outfitu něco vánočního.

V novém roce na shledanou napočítanou !

Veselé a sladké Vánoce

Mgr. Michaela Dvořáková

FOTOGALERIE

21.12.2018 9:22 • autor:

K Vánocům patří dárky. Pro naše děti, pro naše blízké. I v dnešní době jsou kolem nás děti, na které nikdo s dárkem nemyslí. Ty si zejména o Vánocích zaslouží naší podporu povzbuzení. Proto vznikl projekt KRABICE OD BOT.

Když jsme se dozvěděli o tomto projektu, neváhali jsme ani chvilku a zapojili jsme se. Tato akce proběhla pod záštitou Českobratrské církve evangelické a Diakonie ČCE. Cílem bylo potěšit děti z chudých rodin v České republice a udělat dobrý skutek.

Naši žáci se společně s rodiči pro tuto dobrou věc nadchli a nosili do školy své hračky, se kterými si již nehrají, knihy, pastelky, omalovánky, oblečení, apod. Těmito věcmi jsme krabice od bot naplnili a zabalili. Na každou zabalenou krabici jsme napsali, pro jaký věk a zda je dárek určen pro dívku nebo pro chlapce.

Podařilo se nám zabalit 30 krabic a udělat radost 30 dětem.

Moc děkujeme rodičům a žákům z 1. B, 2.A a 2.B za dárky. Věřím, že udělají velkou radost.

Mgr. Jindra Severinová

20.12.2018 13:55 • autor:

V posledním týdnu před Vánoci jsme si pro rodiče a veřejnost připravili další akci, která k adventu již neodmyslitelně patří, a to vánoční jarmark. Již měsíc předem se žáci na jarmark pečlivě připravovali, pilně vymýšleli, vyráběli a kutili nejrůznější dárečky, ozdůbky a drobnosti. Ty si pak rodiče, babičky a dědečci, ale i spolužáci kupovali a obdivovali. K vidění tu byla široká škála výrobků- tradiční svícny, baňky, háčkované ozdoby, věnce, vánoční přání, výrobky z keramiky, přírodnin, papíru a dalších materiálů. Atmosféra byla opět velmi příjemná, setkali jsme se s rodiči, bývalými kolegy i žáky, kteří se k nám rádi vracejí.

Přejeme Vám příjemné prožití svátků vánočních a vše nejlepší do nového roku.

Mgr. Pavlína Kučerová

FOTOGALERIE

19.12.2018 8:13 • autor:

V úterý 18. 12. 2018 se na naší škole konal první ročník Vánočního turnaje ve stolním tenisu. Do turnaje se přihlásilo 24 hráčů a hráček, kteří byli nalosovaní do turnajového pavouka. V případě, že žák v prvním kole prohrál, mohl se ještě zúčastnit boje o medaile v opravném pavouku. Celý turnaj se odehrál v přátelské atmosféře a hlavně duchu fair play. Hráči mohli porovnat síly se svými vrstevníky, ale i žáky z vyšších ročníků.

V základním pavouku se o postup do finále utkali žáci Lukáš Búřil a Eliška Strážnická. V opravném pavouku proběhl souboj o finále mezi Vojtěchem Orelem  a Michaelem Zrůnem. Těmto semifinálovým, následně finálovým soubojům fandila celá tělocvična a každý se snažil podpořit svého favorita. A jak turnaj dopadl?

  1. místo Lukáš Búřil, 6.A
  2. místo Eliška Strážnická, 6.A
  3. místo Vojtěch Orel, 7.A
  4. místo Michael Zrůn, 6.A

Gratulujeme žákům, kteří si odnesli kovy nejcennější plus věcné dary. Samozřejmě musíme blahopřát i všem ostatním zúčastněným, kteří neměli štěstí a neprobojovali až k stupňům vítězů. Na závěr nemůžeme dodat nic jiného, než to, že se už všichni těšíme na další ročník. Sportu zdar a ping pongu zvlášť.

Organizátoři turnaje

 

FOTOGALERIE

 

17.12.2018 8:56 • autor:

Vánoce se kvapem blíží, každý se snaží stihnout poslední přípravy, uklidit, vyzdobit byt a napéct cukroví. Je to hektický čas, který jsme se pokusili rodičům, příbuzným a přátelům zpříjemnit naší vánoční besídkou. A že se bylo na co dívat. Děti si pro rodiče připravily rozmanitou škálu vystoupení. Rodiče tak mohli zhlédnout tradiční recitaci básniček, zpěv koled, taneční vystoupení i vtipnou scénku, ale také hru na flétnu, dramatizaci a dokonce i stínové divadlo. Celý večer zakončili svým výstupem učitelé s žáky deváté třídy. Dětem i nám učitelům pak byl odměnou pohled na usměvavé tváře rodičů. Přejeme všem krásné a pohodové Vánoce a šťastný nový rok.

Mgr. Pavlína Kučerová

FOTOGALERIE